Gdzie w Europie opony zimowe są obowiązkowe?

Niezależnie od tego, czy przekraczasz granicę na co dzień, czy planujesz podróż po Europie zimą, warto wiedzieć, w jakie opony powinieneś wyposażyć swoje auto. Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) przygotowała podsumowanie przepisów dotyczących obowiązku posiadania opon zimowych w Europie. 

Kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe

W Bułgarii opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 1 marca. Można alternatywnie używać opon zimowych lub uniwersalnych, a nawet letnich. Ważne jest, aby głębokość bieżnika wynosiła nie mniej niż 4 mm.

Opony z kolcami nie są dozwolone.

Stosowanie łańcuchów śniegowych jest dozwolone tylko wtedy, gdy wymagają tego warunki pogodowe.

Przepis ten dotyczy również pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. W przypadku nieprzestrzegania obowiązkowych przepisów kierowcy zostaną ukarani grzywną w wysokości 50 lewów (ok. 25 €).

W Chorwacji opony zimowe i dodatkowe wyposażenie zimowe są obowiązkowe między 15 listopada do 15 kwietnia dla wszystkich typów pojazdów silnikowych.

W pojazdach o masie maksymalnej do 3,5 t muszą znajdować się 4 opony zimowe (lub M + S) lub 4 opony letnie o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm oraz łańcuchy śniegowe w bagażniku samochodu.

Opony zimowe są obowiązkowe w Estonii od 1 grudnia do 1 marca.

W wyjątkowych warunkach drogowych i pogodowych można używać opon kolcowanych od 15 października do 31 marca.

Opony całoroczne mogą być używane przez cały rok. Od 1 grudnia 2022 r. symbol alpejski (płatek śniegu) będzie obowiązkowy dla opon całorocznych.

W Litwie opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia. Można używać opon zimowych lub uniwersalnych.

Głębokość bieżnika powinna wynosić nie mniej niż 3 mm.

Od 1 grudnia do 1 marca opony zimowe są obowiązkowe również dla motocykli.

Opony z kolcami nie są dozwolone od 10 kwietnia do 1 listopada.

W Łotwie opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 1 marca dla wszystkich samochodów i autobusów. Konsumenci mogą używać opon zimowych, uniwersalnych lub letnich.

Głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 4 mm.

Pojazdy poniżej 3,5 tony muszą być wyposażone w 4 identyczne opony, a te powyżej 3,5 tony w identyczne opony przednie.

Opony z kolcami są dozwolone między 1 października a 1 maja.

W Słowenii opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 15 marca.

Jeśli takie opony są zamontowane, muszą być zainstalowane na wszystkich czterech kołach. Alternatywnie można użyć opon letnich z łańcuchami śniegowymi na przednich kołach.

Wymagana jest minimalna głębokość bieżnika wynosząca 3 mm.

W Szwecji opony zimowe  są obowiązkowe w okresie od 1 grudnia do 31 marca. Głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 3 mm.

Opony z kolcami są dozwolone w okresie od 1 października do 15 kwietnia lub jeśli występują lub są spodziewane zimowe warunki drogowe.

Każda przyczepa dołączona do pojazdu musi przestrzegać zasad dotyczących opon zimowych. Jeśli pojazd ma opony z kolcami, to przyczepa również musi je mieć.

Zasady te dotyczą również zagranicznych samochodów podróżujących przez Szwecję.

Więcej informacji (w języku angielskim) można znaleźć na stronie internetowej Szwedzkiej Agencji Transportu.

Kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe, jeśli wymagają tego warunki pogodowe

W Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli wymagają tego warunki pogodowe. Opony te muszą być założone na wszystkie koła, gdy drogi pokryte są śniegiem lub lodem. Opony muszą mieć minimalną głębokość bieżnika 4 mm w przypadku opon radialnych (najczęściej spotykane opony) i minimalną głębokość bieżnika 5 mm w przypadku opon diagonalnych.

Opony całoroczne mogą być używane jako opony zimowe tylko wtedy, gdy posiadają oznaczenie („M+S”, „M.S.” lub „M&S”) lub gdy opona jest dodatkowo oznaczona symbolem płatka śniegu lub wyłącznie symbolem płatka śniegu.

Opony specjalne są uznawane za zimowe tylko wtedy, gdy widnieje na nich napis „ET”, „ML” lub „MPT”.

Pojazdy z oponami letnimi muszą posiadać łańcuchy.

Warto wiedzieć: Kierowca jest prawnie odpowiedzialny za posiadanie wymaganego wyposażenia zimowego; dlatego należy sprawdzić, czy znajduje się ono w każdym wynajętym samochodzie. Przepis ten dotyczy zarówno pojazdów zarejestrowanych w Austrii, jak i tych zarejestrowanych za granicą.

Opony z kolcami mogą być używane tylko od 1 października do 31 maja, choć specjalne przepisy lokalne mogą wydłużyć ten okres. Muszą one być zamontowane na wszystkich kołach, a także na przyczepie. Pojazdy wyposażone w opony kolcowane podlegają specjalnym ograniczeniom prędkości (80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na autostradach) i muszą mieć z tyłu homologowany znak „opony kolcowane”. Znak ten jest dostępny w automobilklubach, na stacjach benzynowych itp.

Używanie łańcuchów śniegowych zamiast opon zimowych jest dozwolone, jeśli droga jest stale lub prawie zawsze pokryta śniegiem lub lodem. W ekstremalnych warunkach władze mogą wymagać, aby samochody były wyposażone w łańcuchy śniegowe na kołach napędowych. Maksymalna zalecana prędkość to 40 km/h.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.oesterreich.gv.at/

W Czechach opony zimowe są obowiązkowe ze względu na warunki pogodowe.

Od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli na drodze znajduje się stała warstwa śniegu, lodu lub oblodzenia lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można założyć, że taka warstwa może pojawić się na drodze podczas jazdy.

Głębokość bieżnika, którą należy uznać za oponę zimową wynosi min. 4 mm; dla pojazdów o masie powyżej 3500 kg głębokość bieżnika wynosi 6 mm.

Opony z kolcami nie są dozwolone.

Jeśli wymagają tego warunki pogodowe lub nawierzchnia drogi, w Finlandii od 1 listopada do 31 marca należy stosować opony zimowe.

Głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 3 mm dla pojazdów poniżej 3,5 tony. W warunkach błota pośniegowego, śniegu lub w warunkach trudnych z innych powodów, głębokość bieżnika opon zimowych powinna wynosić co najmniej 5 mm.

Opony z kolcami mogą być używane od 1 listopada do 31 marca, a także w innych okresach, jeśli wymagają tego warunki pogodowe lub nawierzchnia drogi.

Opony zimowe mogą być niekolcowane lub kolcowane.

Przepisy te dotyczą również samochodów, które zostały zarejestrowane za granicą.

Opony zimowe nie są wymagane w Islandii. Jednak w islandzkim prawie istnieje ogólna klauzula, że kierowca jest odpowiedzialny za jazdę na oponach, które są odpowiednie i pasują do okoliczności.

Opony muszą mieć co najmniej 3 mm głębokości gwintu w okresie zimowym (od 1 listopada do 14 kwietnia).

Opony z kolcami są dozwolone przez część roku.

Łańcuchy śniegowe są zabronione w warunkach, w których mogą spowodować uszkodzenie dróg

Od 1 października 2012 r. opony zimowe dla samochodów osobowych są obowiązkowe w warunkach zimowych (czarny lód, ubitym śnieg, błoto pośniegowe, tafle lodu lub mróz). Z wyjątkiem zaparkowanych pojazdów na drogach publicznych, zasady te obowiązują wszystkich kierowców.

Niemiecki przepis nie wskazuje minimalnej temperatury ani określonego okresu, kiedy pojazdy powinny być wyposażone w opony zimowe. Kierowcy muszą dostosować opony do warunków pogodowych. Opony zimowe są obowiązkowe w przypadku czarnego lodu, ubitego śniegu, błota pośniegowego, gołoledzi i śliskiego mrozu.

Opony zimowe muszą mieć głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm. Muszą być zamontowane na wszystkich 4 kołach. W przypadku motocykli opony zimowe nie są obowiązkowe.

Opony zimowe wyprodukowane po 31 grudnia 2017 roku muszą posiadać symbol alpejski (góra z płatkiem śniegu). Opony M + S (Mud and Snow) wyprodukowane przed 31 grudnia 2017 roku mogą być używane do 30 września 2024 roku. Po tym terminie dozwolone są tylko opony noszące symbol alpejski.

Opony całoroczne noszące symbol alpejski są uznawane za opony zimowe i są dopuszczone do użytku. Opony całoroczne noszące symbol M + S są dozwolone jako opony zimowe do 30 września 2024 roku, jeśli zostały wyprodukowane przed 31 grudnia 2017 roku.

Za złamanie przepisów grozi mandat nie tylko właścicielowi, ale i kierowcy. Mandat dla kierowcy wynosi od 60 do 120 € i 1 punkt w niemieckim rejestrze świadectw zdolności do prowadzenia pojazdów FAER, w zależności od rodzaju wykroczenia. Mandat dla właściciela wynosi 75 € i 1 punkt w rejestrze.

Jeśli nie używasz odpowiednich opon: W przypadku wypadku spowodowanego przez osobę trzecią lub z Państwa winy mogą Państwo napotkać problemy z firmą ubezpieczeniową.

W Norwegii nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Zawsze jednak należy dostosować rodzaj opon do warunków pogodowych. Można więc uznać, że w rzeczywistości (mniej lub bardziej) obowiązkowa jest jazda na oponach zimowych w sezonie zimowym w Norwegii.

Dla pojazdów ciężkich (powyżej 3500 kg) opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 31 marca.

Od 1 listopada (lub 15 października na północy Norwegii) kierowcy mogą jeździć na oponach z kolcami. I jest to bardzo zalecane. Opony z kolcami są dozwolone do pierwszej niedzieli po niedzieli wielkanocnej. Na północy Norwegii są one dozwolone do 1 maja. W gminach Oslo, Trondheim i Bergen wszyscy kierowcy z oponami kolcowanymi muszą uiszczać opłaty środowiskowe w granicach gminy.

W Rumunii opony zimowe są obowiązkowe na drogach pokrytych śniegiem, lodem lub czarnym lodem. Opony te muszą być zamontowane na wszystkich kołach. Opony muszą posiadać oznaczenie M+S lub M&S. Opony zimowe muszą mieć głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm na minimum dwóch trzecich szerokości bieżnika.

Opony z kolcami są dozwolone, ale muszą być homologowane, na drogach publicznych pokrytych śniegiem, lodem lub czarnym lodem.

Jeśli wymagają tego warunki pogodowe, gdy drogi pokryte są spójną warstwą śniegu, lodu lub szronu, opony zimowe są obowiązkowe dla pojazdów (m < 3,5 tony).

Opony zimowe są prawnie obowiązkowe dla samochodów ciężarowych (m ≥ 3,5 tony) i autobusów od 15 listopada do 31 marca i jeśli wymagają tego warunki pogodowe.

Kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe tylko wtedy, gdy jest określony znak drogowy

Od 1 listopada 2021 roku we Francji obowiązują nowe przepisy dotyczące wyposażenia zimowego.

W obszarach wyznaczonych przez dwa nowe znaki drogowe opony zimowe lub równoważne wyposażenie będą obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca.

 

Dobrze wiedzieć: Zasada ta będzie obowiązywać w niektórych miastach, położonych w 34 „departamentach” (Ain (01), Allier (03), Alpes-de-Haute-Provence (04), Hautes-Alpes (05), Alpes-Maritimes (06), Ardèche (07), Ariège (09), Aude (11), Aveyron (12), Cantal (15), Doubs (25), Drôme (26), Haute-Garonne (31), Isère (38), Jura (39), Loire (42), Haute-Loire (43), Lozère (48), Moselle (57), Puy-de-Dôme (63), Pyrénées-Atlantiques (64), Hautes-Pyrénées (65), Pyrénées-Orientales (66), Bas-Rhin (67), Haut-Rhin (68), Rhône (69), Haute-Saône (70), Savoie (73), Haute-Savoie (74), Tarn (81), Var (83), Vaucluse (84), Vosges (88) et Territoire de Belfort (90)).

Kierowcy muszą sprawdzić strony internetowe (w języku francuskim) „préfectures” (administracji lokalnej) lub bezpieczeństwa drogowego przed jazdą na tych terytoriach.

Dozwolone są trzy rodzaje wyposażenia:

Cztery opony zimowe, z certyfikatem „3PMSF” i/lub „M.S”/”M+S”/”M&S” (od 1 listopada 2024 r. opony zimowe muszą mieć certyfikat „3PMSF” ORAZ „M.S”/”M+S”/”M&S”).
Cztery opony „całoroczne” z certyfikatem „3PMSF”.
Zdejmowane urządzenia antypoślizgowe, takie jak łańcuchy lub skarpety dla co najmniej dwóch kół napędzanych
Wyposażenie zimowe jest obowiązkowe dla pojazdów lekkich, pojazdów użytkowych, autokarów, samochodów kempingowych i pojazdów ciężarowych bez przyczepy.
Ciężarówki z przyczepą lub naczepą muszą mieć parę łańcuchów na koła napędowe, nawet jeśli są wyposażone w opony zimowe.

Dotyczy to wszystkich pojazdów, również tych zarejestrowanych za granicą.

Kierowca ponosi karę w wysokości 135 euro oraz unieruchomienie swojego pojazdu, jeśli policja uzna to za konieczne.

Ogólnie rzecz biorąc, opony zimowe nie są obowiązkowe w Hiszpanii. Opony zimowe lub łańcuchy śniegowe są obowiązkowe tylko w przypadku konkretnego nakazu władz publicznych lub konkretnego znaku drogowego (w obszarach górskich).

Opony z kolcami są dozwolone. Są one traktowane jako opony zimowe.

Opony zimowe generalnie nie są we Włoszech obowiązkowe. Ale jeśli na znaku drogowym (rozstrzygniętym specjalnym dekretem) widnieje tekst: „obbligo di pneumatici invernali o catene a bordo”, pojazd musi być wyposażony w łańcuchy śniegowe lub opony zimowe w okresie wskazanym na znaku drogowym (zwykle od 15 listopada do 15 kwietnia).

Wyjątki:

W dolinie Aoasta-Valley opony zimowe są obowiązkowe od 15 października do 15 kwietnia.
Na autostradzie Brenner w Południowym Tyrolu (A22, odcinek Brenner – Affi) wyposażenie zimowe jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia. Wymóg ten jest spełniony, jeśli np. jedzie się z oponami zimowymi.
Uwaga:

W miesiącach letnich (od 16 maja do 14 października) można jeździć we Włoszech na oponach zimowych lub całorocznych tylko wtedy, gdy ich indeks prędkości jest co najmniej równy indeksowi podanemu w dowodzie rejestracyjnym część I (pole 15.1 / 15.2).

Kraje, w których opony zimowe nie są obowiązkowe

W Belgii opony zimowe nie są obowiązkowe. Jednak w warunkach zimowych są one zalecane. Zalecana jest minimalna głębokość profilu 4 mm.

Stosowanie łańcuchów śniegowych jest dozwolone tylko wtedy, gdy nawierzchnia drogi nie jest uszkodzona. Droga musi być zatem pokryta śniegiem lub lodem.

Brak obowiązku. 

Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale zalecane w okresie zimowym.

Głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 3 mm.

Opony z kolcami są dozwolone od 1 listopada do 15 kwietnia. W przypadku montażu takich opon, muszą być one zainstalowane na wszystkich czterech kołach.

Brak obowiązku.

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Irlandii.

Opony z kolcami nie są nielegalne. Jednak opony z kolcami powinny być używane w Irlandii tylko na ubitym śniegu lub lodzie.

Brak obowiązku. 

W Holandii opony zimowe nie są obowiązkowe. Używanie opon z kolcami i łańcuchów śniegowych jest niedozwolone, ponieważ niszczy nawierzchnię.

Opony zimowe nie są wymagane przez prawo, ale zaleca się używanie opon zimowych lub uniwersalnych w okresie zimowym.

Dobrze wiedzieć: Warto wspomnieć, że brak zmiany na opony zimowe może być czasem zakwalifikowany przez ubezpieczyciela jako rażące zaniedbanie i utrudnić otrzymanie odszkodowania w razie wypadku.

Łańcuchy śniegowe są dozwolone na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. W niektórych miejscach mogą być obowiązkowe, jeśli wymaga tego znak drogowy.

Opony z kolcami są surowo zabronione.

Opony zimowe nie są obowiązkowe. Łańcuchy śniegowe nie są obowiązkowe, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymaga tego konkretny znak drogowy.

Na Węgrzech opony zimowe nie są obowiązkowe.

W niektórych miejscach (oznaczonych znakami) stosowanie łańcuchów śniegowych może być obowiązkowe przynajmniej na osi napędowej.

Używanie opon z kolcami na drogach publicznych jest zabronione.

W Wielkiej Brytanii opony zimowe nie są obowiązkowe, ale zalecane w okresie zimowym, w temperaturze poniżej 7°C.

Łańcuchy śniegowe, opony z kolcami i skarpety śniegowe są dozwolone tylko na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.

Zawartość
Skip to content