europejski dzień sąsiada
  • Dobre relacje sąsiedzkie i wzajemna pomoc są na wagę złota – zarówno w życiu codziennym, jak i podczas zawierania transakcji międzynarodowych.
  • Według raportu ECC-Net, w ubiegłym roku ECK Polska przyjęło blisko 650 skarg na polskich przedsiębiorców. 
  • Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

Z danych ECK Polska wynika, że spory przeciwko firmom zarejestrowanym i mającym swoją siedzibę w Polsce, są pomyślnie rozwiązywane. Ponad 60% spraw udało się rozwiązać satysfakcjonująco dla zagranicznego konsumenta.

Polscy przedsiębiorcy, z którymi mają problem kupujący, są skłonni do rozmów z Europejskim Centrum Konsumenckim, podejmują kontakt i proponują ugodowe rozwiązania, na które często przystają zagraniczni konsumenci -

Sąsiedzkie spory - statystyki

Jak wynika z raportu ECK Polska na polskich przedsiębiorców najczęściej skarżyli się  konsumenci z sąsiadujących krajów: Czech – 15%   Litwy – 12%    Niemiec – 8% Wielkiej Brytanii – 7% i Węgier – 7%. 

Jak pomagamy naszym sąsiadom – przykłady

Konsument kupił w okazyjnej cenie buty w polskim sklepie internetowym. Po pół roku buty zaczęły się rozklejać. Kupujący zgłosił to poprzez formularz dostępny na stronie. Otrzymał informację, że niebawem skontaktuje się z nim osoba rozpatrująca reklamację. Dni mijały, a firma się nie odzywała.

Po kontakcie z ECK Polska, przedsiębiorca zajął się zgłoszeniem litewskiego konsumenta i zaproponował naprawę obuwia, co w pełni odpowiadało kupującemu.

Konsumentka z Czech kupiła drzwi z ościeżnicą za prawie 2 tysiące złotych. Pół roku później złożyła reklamację, ponieważ drzwi zaczęły się rozklejać. Polski przedsiębiorca przyjął zgłoszenie i strony uzgodniły, że do kupującej przyjedzie serwisant, aby wymienić wadliwe drzwi. Od tamtej pory kontakt się urwał. Czeszka zwróciła się wtedy po pomoc do ECC-Net. Naprawa nie przebiegła jednak pomyślnie. Przywiezione drzwi nie pasowały.

Firma zaproponowała zwrot gotówki. Konsumentka jednak wolała wymianę. Na tę propozycję polski przedsiębiorca również się zgodził. Ostatecznie drzwi zostały dopasowane i wymienione.

Niemiecka konsumentka jest fanką jednej z polskich gier online. Pewnego dnia jej konto zostało zablokowane. Przedsiębiorca w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że konsumentka mogła używać zautomatyzowanego oprogramowania, które pomagało jej wygrywać. Polska firma odrzuciła prośbę użytkowniczki i przestała odpisywać na jej kolejne wiadomości. Dzięki kontaktowi ECK Polska z przedsiębiorcą, sprawa graczki została jeszcze raz rozpatrzona, a jej konto odblokowane.

 

Konsument ze Słowacji kupił granitowy zlew u polskiego dystrybutora. Paczka dotarła nienaruszona, jednak przedmiot wewnątrz kartonu okazał się być pęknięty i porysowany. Dystrybutor początkowo nie chciał przyjąć zgłoszenia, tłumacząc, że na reklamację takiej szkody kupujący miał 7dni.
Po kontakcie z ECK Polska zaproponował konsumentowi zwrot pieniędzy, przekazał również etykietę zwrotną. Słowacki kupujący zgodził się na takie rozwiązanie.

Pobierz informację prasową

Skip to content