Jak dojechać z lotniska do centrum Rzymu?
W okolicach Rzymu znajdują się dwa porty lotnicze: Fiumicino-Leonardo da Vinci (główny) i Ciampino (lądują tam głównie samoloty czarterowe i tzw. tanich linii lotniczych).
1) Pociągiem. Z lotniska Leonadro da Vinci co pół godziny kursują pociągi Leonardo Express, które dojeżdżają do głównego dworca Rzymu – Termini, który jest doskonale skomunikowany z pozostałymi częściami miasta (dwie linie metra, autobusy, tramwaje, pociągi). Podróż trwa około 30 minut, nie ma przystanków po drodze. Bilet kosztuje 14 EUR/os., dzieci do dwunastego roku życia – bezpłatnie. Drugą z możliwości jest skorzystanie z pociągu lokalnego, który zatrzymuje się na stacjach: Trastevere, Ostiense i Tiburtina. Cena biletu wynosi 8 EUR/os.
2) Busem. Port lotniczy Ciampino znajduje się 20 km od centrum Rzymu. Do stacji Termini dojeżdżają busy:
– Cotral/Schiaffini. Koszt jednorazowego biletu to 3,90 EUR i 6,90 EUR – w obie strony.
– SITBusShuttle. Cena biletu to 4-6 EUR.
– Terravision. Transfer dostępny dla klientów tzw. tanich linii lotniczych. Bilet w jedną stronę kosztuje 4 EUR.
Bilety można kupić na lotniskach lub bezpośrednio w busach.
3) Taksówką. Władze Rzymu ustanowiły stałą opłatę za kurs taksówki z portów lotniczych do miasta. Dojazd z lotnisk Fiumicino kosztuje 40 EUR, Ciampino – 30 EUR. Cena dotyczy przewozu max. 4 osób i bagażu. Zamówienie transferu: tel. +39 06 0609.
Więcej informacji oraz mapy do pobrania: http://www.beatusjp2.comune.roma.it/trasporti
Jak dotrzeć z rzymskiego dworca Termini na Plac Św. Piotra w Watykanie?
fot. Wikipedia.org
1. Wsiądź do autobusu nr 64 na stacji Termini. Wysiądź na przystanku – oznaczonym jako Cavalleggeri/San Pietro (14. z kolei). Potem przejdź 450 metrów do Placu Św. Piotra. Podróżując autobusem uważaj na kieszonkowców, którzy są wyjątkowo aktywni na tej trasie.
2. Możesz także skorzystać z metra. Wsiądź na stacji Termini (Linia A) i wysiądź na stacji Ottaviano-San Pietro. Dystans, dzielący Cię od bazyliki Św. Piotra, to około 800 metrów do pokonania pieszo.
3. W niedzielę 1 maja będą też kursowały specjalne busy dowożące turystów ze stacji Termini i Ostienese do Placu Świętego Piotra.
Komunikacja miejska w Rzymie: ceny biletów
• BIT= Biglietto integrato a tempo: bilet jednorazowy normalny 75-minutowy (do wykorzystania na autobusy, tramwaje, metro). Cena: 1 EUR
• BIG= Biglietto integrato giornaliero: bilet całodniowy. Ważny przez 24h na wszystkie rodzaje transportu (autobusy, tramwaje, metro). Można z niego korzystać bez limitu. Cena: 4 EUR
• BTI= Biglietto turistico integrato: bilet 3-dniowy. Można z niego korzystać bez limitu. Cena: 11 EUR
Wszystkie rodzaje biletów można kupić w automatach biletowych przy stacjach metra oraz w kioskach.
ROMA PASS: bilet 3-dniowy, który uprawnia do nielimitowanego korzystania z autobusów, tramwajów i metra. Dodatkowo jest karnetem zniżkowym na bilety do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Do karnetu dołączany jest też przewodnik po głównych atrakcjach turystycznych Rzymu wraz z mapą. Cena: 25 EUR
Posiadacze ROMA PASS mają też prawo do bezpłatnego korzystania z toalet publicznych (standardowy koszt jednorazowej wizyty to 1 EUR).
Uwaga: ROMA PASS nie pokrywa kosztów przejazdu do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino.
Więcej informacji: http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2
Czym jest JP II Pass?
To specjalny 3-dniowy karnet dla osób, które przyjeżdżają do Rzymu na beatyfikację papieża Jana Pawła II. Uprawnia do wielu zniżek i korzystania z komunikacji miejskiej w Rzymie bez limitu. Kosztuje 18 EUR. W cenie zawarte są również: prowiant w dniu 1 maja, informator o wydarzeniach podczas uroczystości beatyfikacyjnych, zwiedzanie Więzienia Mamertyńskiego i Bazyliki Św. Jana na Lateranie z audio-przewodnikiem, wycieczka autobusem turystycznym „Roma Cristiana” oraz opieka medyczna.
Trzeba dokonać zakupu karnetu przez Internet i wydrukować voucher. Kartę można będzie odebrać w punktach kontaktowych Opera Romana Pellegrinaggi. Dwa z nich znajdują się na dworcu Termini i lotnisku Fiumicino. Więcej informacji: http://www.jpiibeatus.org/pl/siste/generalInformation
Jakie są godziny otwarcia sklepów?
• Małe sklepy: od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-14.00 i 15.30-19.30. W niedziele zwykle są zamknięte. Jednak w centrum oraz w pobliżu atrakcji turystycznych większość sklepów pracuje do późnych godzin nocnych.
• Supermarkety: w ciągu tygodnia pracy w większości otwarte są przez całą dobę, w soboty – do godziny 20.00, w niedziele – tylko rano.
Gdzie wymieniać pieniądze?
Najlepiej zakupić potrzebną kwotę euro w banku przed wyjazdem z Polski. Jeśli potrzebujesz wymienić pieniądze na miejscu w Rzymie, warto udać się do jednego z banków – oferują one korzystniejsze kursy wymiany niż kantory na lotniskach, dworcach i w hotelach.
Czy w razie nagłego wypadku pomoc medyczna jest bezpłatna?
Warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona bezpłatną pomoc medyczną (także hospitalizację) w razie nagłej potrzeby. W sytuacji omdlenia lub innych kłopotów zdrowotnych podczas pobytu we Włoszech należy wezwać pogotowie (nr 118). Trzeba pamiętać, że jeśli polski turysta ma EKUZ, ale zamiast zadzwonić pod numer alarmowy sam uda się do lekarza poza szpitalem publicznym, będzie musiał ponieść koszty wizyty.
Materiał powstał we współpracy z Europejskim Centrum Konsumenckim we Włoszech (http://www.ecc-net.it/)