„W miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone” – taką zasadę wyznają niektóre internetowe portale matrymonialne. W dniu św. Walentego centra Sieci ECC-Net przypominają, jak mądrze poszukiwać drugiej połówki, unikając wojennej ścieżki z serwisami randkowymi.
W erze cyfrowej znalezienie miłości wymaga nie lada czujności, przede wszystkim w wyborze portalu. Dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie sprawdzić internetową swatkę.
Przede wszystkim:
- Sprawdź, z jaką firmą zawierasz umowę. Przejrzyj uważnie stronę internetową portalu. Czy znalazłeś precyzyjne dane adresowe, w tym także kontakt, adres na wypadek reklamacji? Pamiętaj, że nie wszystkie serwisy są prowadzone przez polskich przedsiębiorców. W regulaminie znajdź informacje, gdzie firma jest zarejestrowana. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę interesującego Cię portalu, poszukaj opinii na jego temat.
Ponadto w regulaminie zwróć szczególną uwagę na:
- Cenę – rejestracja, tworzenie konta lub dołączanie do serwisu są najczęściej darmowe. Wszystko inne, (zazwyczaj) wymaga opłaty. Spodobało Ci się próbne członkostwo? Musisz wiedzieć, że prawie zawsze przekształca się ono automatycznie w płatne. Portale prześcigają się w różnego rodzaju opcjach „Premium”, dających poza prestiżem dostęp do dodatkowych możliwości, nieosiągalnych dla użytkowników korzystających z darmowego profilu. Za konto z zaawansowanymi funkcjami zapłacisz kilkaset złotych rocznie. Zapoznaj się wcześniej z informacją o cenach i jakie konkretnie usługi są w nie wliczone.
- Warunki odstąpienia od umowy – czy jest możliwość rezygnacji? Tak, możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w tym czasie zdążyłeś już skorzystać z serwisu i masz dostęp do innych profili. Serwis ma jednak obowiązek poinformować cię o tym ograniczeniu, zanim zaczniesz go użytkować.
- Automatyczne przedłużenie konta – przed zawarciem umowy sprawdź, jakie są warunki jej wypowiedzenia. Zazwyczaj w celu rozwiązania umowy, konsument jest zobowiązany do przesłania firmie pisemnej rezygnacji. Serwisy randkowe podają termin, w jakim należy złożyć oświadczenie (najczęściej do 14 dni przed terminem zakończenia umowy). Jeżeli klient nie prześle pisemnej rezygnacji, konto jest automatycznie wydłużone na okres, który przewidywała wcześniejsza umowa, natomiast z karty nieświadomego randkowicza pobrana zostaje opłata członkowska. Samo usunięcie profilu nie prowadzi do wygaśnięcia subskrypcji, warunki anulacji zazwyczaj są zapisane małym drukiem na ostatniej stronie umowy.
Pan Adam zalogował się na znanym portalu randkowym i zapłacił za 6. miesięczne korzystanie z serwisu od stycznia 2016 roku. Niedawno otrzymał maila z polecaniem zapłaty zaległego abonamentu za drugą połowę 2016 roku – kwota 320 zł. Termin zapłaty mijał już kolejnego dnia. |
- Używaj kalendarza! Zaznacz w nim termin, w którym powinieneś odstąpić od umowy!
- Płać bezpiecznie! Najlepiej za zakupy płacić metodami odpowiednio gwarantowanymi: kartą kredytową lub systemem płatności online typu PayPal, PayU, Dotpay. Upewnij się, że w momencie podawania danych korzystasz z bezpiecznej witryny: symbol zamkniętej kłódki w lewym, górnym rogu okna przeglądarki oraz adres strony internetowej rozpoczynający się od „https://”
- Zachowaj wszystkie dokumenty przesłane przez przedsiębiorcę, korespondencje ze sprzedawcą, rób print screeny (zrzuty ekranu). Konsumenci skarżą się na różnego rodzaju „chwyty” stosowane przez serwisy, natomiast nie zachowują dokumentów, które są kluczowe w udowodnieniu swojej racji.