Tablet, konsola, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia znacznej części dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że są powszechnie kupowane na gwiazdkowy prezent. Jak wybrać grę odpowiednią dla dziecka? Czy pozwolić mu na ściąganie aplikacji na iPada? Czy korzystanie z Facebooka przez komórkę jest bezpieczne? To tylko niektóre z pytań, które powinni zadać sobie rodzice.
Na powyższą problematykę dodatkowe światło rzucają opublikowane przez Komisję Europejską wyniki najnowszej kontroli stron internetowych oferujących zakup gier, książek, filmów i muzyki. Organy krajowe z 26 państw członkowskich oraz Norwegii i Islandii skontrolowały łącznie 333 strony internetowe, w tym 159 stron sprzedających gry internetowe. Kontrola wykazała, że w przypadku ponad 76 proc. tych stron nie są przestrzegane przepisy w zakresie ochrony konsumentów. Sytuacja ta jest szczególnie niepokojąca, jeśli chodzi o konsumentów najbardziej podatnych na zagrożenia, czyli dzieci. Spośród 55 stron internetowych sprzedających gry dla najmłodszych w wieku poniżej 14 lat, 71 proc. (39) nie spełnia wymogów UE.
Jako główne problemy wyszczególniono następujące:
– Nieuczciwe warunki umowy
– Prawo odstąpienia od umowy – nieprzedstawienie informacji o tym, że po rozpoczęciu pobierania nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy
– Brak nazwy i adresu sprzedawcy
Powyższe wyzwania nie pozostają jednak bez odpowiedzi. Akcja „Zakup kontrolow@ny” organizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (w skład którego wchodzą: Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) radzi dorosłym, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla najmłodszych. Ma na celu uświadomienie obdarowującym, że zakup sprzętu elektronicznego – laptopa, tabletu, smartfonu lub gry, powinien być dokonywany z rozwagą. Technologia niewłaściwie wykorzystywana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej w przypadku młodszych internautów.
Poza Europejskim Centrum Konsumenckim patronat nad akcją objął Urząd Komunikacji Elektronicznej. Eksperci z PCPSI i zespołu CERT Polska działającego w NASK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego przygotowali materiały informacyjne z poradami dla dorosłych. Poradnik „Zakup kontrolow@ny”, wraz z towarzyszącymi mu przekazami kampanijnymi, dostępne są do pobrania na stronie akcji www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.
Więcej informacji:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-1320_pl.htm
http://ec.europa.eu/consumers/enforcement/sweeps_en.htm