Ferie wystartowały, a z nimi narciarze! Zapewne wielu z nas w tym czasie odwiedzi swoje ulubione stoki narciarskie. Tym, którzy planują zabrać ze sobą własny sprzęt, Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina o podstawowych zasadach przewozu.

Na narty samolotem

Zasady przewozu sprzętu narciarskiego są uzależnione od linii lotniczej. Poszukując informacji nt. bagażu warto skupić się na kategorii bagaż specjalny/ bagaż sportowy/ sprzęt sportowy. Waga, opakowanie, ilość sztuk różnią się w zależności od wybranego przewoźnika.

Zestawienie linii lotniczych

Gdy linia lotnicza zagubi narty lub deskę

Jeżeli po wylądowaniu okaże się, że sprzęt został zniszczony lub nie przyleciał razem z nami, ważne jest, aby zgłosić stratę na lotnisku przed opuszczeniem strefy bezpieczeństwa – w biurze rzeczy znalezionych i zagubionych „Lost and found office”. Podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego powinniśmy otrzymać raport niezgodności mienia tzw. PIR.

Na zgłoszenie reklamacji w przypadku uszkodzenia bagażu mamy 7 dni, jeżeli nasz sprzęt przyleciał z opóźnieniem, powinniśmy poinformować przewoźnika w terminie do 21 dni od czasu jego odebrania.

Jeżeli w czasie pobytu nie możemy korzystać z naszego sprzętu i jesteśmy zmuszeni do wypożyczenia nart lub deski snowboardowej, wówczas należy zachować rachunek i na jego podstawie zażądać od linii lotniczej zwrotu poniesionych kosztów. W sytuacji, gdy nasz bagaż zostanie uszkodzony, musimy udowodnić poniesioną szkodę, warto wówczas przedstawić linii lotniczej rachunek za sprzęt – nawet, jeżeli był kupiony kilka lat wcześniej.  Podobnie sytuacja wygląda, gdy nasz bagaż zostanie zagubiony. Maksymalna kwota odszkodowania za uszkodzenie lub opóźnienie bagażu wynosi około 6000 PLN.

Na narty pociągiem

U większości przewoźników kolejowych narty lub deskę snowboardową możemy przewieźć bezpłatnie, sprzęt powinniśmy ulokować na półce nad głową lub pod siedzeniem. Jeżeli nie znajdziemy tam miejsca, warto wówczas zapytać pracownika pociągu o wskazanie miejsca zastępczego.

Zasadą jest, że pasażer ponosi odpowiedzialność za swój bagaż podręczny. Jeżeli jednak
w wyniku braku miejsca, nasz bagaż (po wskazaniu przez pracownika kolei) zostanie umieszczony poza polem naszego widzenia, wówczas odpowiedzialność za jego transport ponosi przewoźnik. W przypadku uszkodzenia, bądź zaginięcia, możemy ubiegać się o zwrot kosztów z powodu rażącego niedbalstwa.

Uwagi

Bezpłatna pomoc

W razie problemów z zagranicznym przewoźnikiem o pomoc i poradę można się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, w innych przypadkach doradzamy skorzystanie z wyszukiwarki UOKiK.

 

 

 

Skip to content