ZAKUPY ONLINE – DO’S AND DON’TS
Dowiedz się, z kim masz do czynienia
- Szukaj pełnych danych kontaktowych e-sklepu. E-mail w ogólnodostępnej domenie, numer telefonu komórkowego, czy skrzynki pocztowej to zdecydowanie za mało, by uznać sprzedawcę za wiarygodnego.
- Nie zakładaj, że właściciel e-sklepu znajduje się w kraju, który wskazuje adres strony internetowej np. „ie” nie koniecznie oznacza, że sklep zarejestrowany jest w Irlandii.
Odrób pracę domową
- Przed dokonaniem zakupu „wygoogluj” przedsiębiorcę. Proste wyszukiwanie w Internecie powinno ujawnić każdą negatywną opinię od poprzednich kupujących. Nie ufaj pozytywnym opiniom, które możesz znaleźć na samej stronie sklepu, które nieuczciwy przedsiębiorca może wystawić sobie sam.
- Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania też nie oznacza uczciwego e-sklepu. Każdy przedsiębiorca może zapłacić za reklamy w wyszukiwarkach internetowych, niezależnie, czy jego oferta jest rzetelna i sprawdzona, czy nie.
Płać bezpiecznie
- Najlepiej za zakupy płać kartą kredytową lub systemem płatności online. Jeżeli dokonasz płatności wysyłając gotówkę bardzo trudno będzie Ci odzyskać pieniądze. Dzięki karcie kredytowej jest możliwość skorzystania z procedury „chargeback”.
- Upewnij się, że w momencie podawania danych z karty kredytowej korzystasz z bezpiecznej witryny: symbol zamkniętej kłódki w prawym dolnym rogu okna przeglądarki oraz adres strony internetowej rozpoczynający się od „https://”.
- Mniej pewność, że Twój komputer ma zainstalowany i zaktualizowany program antywirusowy
Nie daj się „zbajerować”
- Nie odpowiadaj na spamy (niechciane maile), bądź ostrożny, gdy otwierasz linki, które mogą prowadzić do phishing’u (wyłudzania poufnych informacji osobistych).
- Nie daj się zwieść zbyt dobrze brzmiącym propozycjom. Jeżeli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, zwykle prawdziwym nie jest.
- Nie ujawniaj danych osobowych, które nie są niezbędne do przeprowadzenia transakcji.
- Nie kupuj podrabianych towarów. Takie produkty są często niebezpieczne lub złej jakości
i dochodzenie odszkodowania może być bardzo trudne.
Poznaj swoje zobowiązania
- Zapoznaj się z pełną treścią swojego zobowiązania łącznie z tzw. „drobnym drukiem”.
Musisz wiedzieć, na co się zgadzasz w szczególności, jakie są warunki zwrotu czy odstąpienia od umowy.
9 lutego odbędzie się konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Jej organizatorem jest Polskie Centrum Programu „Safer Internet” (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Konferencja będzie miała miejsce w Multikinie w centrum handlowym Złote Tarasy (sala nr 8). przy ul. Złotej 59 w Warszawie. Program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.