JAKIE ZAGROŻENIA PŁYNĄ Z ZAKUPU PORDRABIANYCH PRODUKTÓW?

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich codziennie otrzymuje skargi od konsumentów, którzy świadomie, bądź nie, zakupili podrabiane produkty. W 2016 r. tylko w okresie marzec – sierpień odnotowano 562 skargi. W większości dotyczyły odzieży, obuwia oraz elektroniki. Dane pochodzą z Raportu ECC-Net „The impact of counterfeiting on online consumer rights in Europe”.

Warto zaznaczyć, że kupujący mogą być narażeni na różne zagrożenia, takie jak:

JAK UNIKNĄĆ ZAKUPÓW TOWARÓW PODRABIANYCH I ODNAWIANYCH

  1. Ustal tożsamość sprzedawcy korzystając z wyszukiwarki internetowej. Zwróć szczególną uwagę na: nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe oraz o ile to jest możliwe numer identyfikacyjny tj. KRS.
  2. Korzystając z nazwy sklepu internetowego, wyszukaj opinii innych konsumentów na forach internetowych. Z ostrożnością podchodź do zbyt pozytywnych komentarzy, mogą być fałszywe.
  3. Sprawdź, czy strona jest opatrzona znakiem zaufania. Większość znaków zaufania jest przyznana na szczeblu krajowym, dlatego mogą być nieczytelne dla konsumentów z innego kraju. Aby mieć jednak pewność, że oznaczenie nie zostało sfałszowane, należy sprawdzić stronę internetową jednostki przyznającej wyróżnienie.
  4. Oceń ogólny wygląd strony internetowej. Często strony internetowe sprzedające nieoryginalne towary nie wyglądają profesjonalnie. Weryfikując sprzedawcę, zwróć uwagę na: literówki, błędy gramatyczne oraz jakość zdjęć sprzedawanych produktów.
  5. Sprawdź prawa konsumenta na stronie sklepu. Internetowi sprzedawcy są zobligowani do informowania konsumentów o przysługujących im prawach. Informacji szukaj w regulaminie przedsiębiorcy.
  6. „Weź pod lupę” zdjęcie produktu – może to pomóc w identyfikacji podróbki. Często sprzedawcy na stronach internetowych wstawiają oryginalne zdjęcia wysyłanych towarów. Kupując należy zwrócić szczególną uwagę, czy logo zamieszczone na produkcie jest umieszczone we właściwym miejscu oraz czy nie odbiega od oryginału.
  7. Przyjrzyj się cenie produktu. Jeśli cena wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej taką nie jest. Faktyczną wartość rzeczy można sprawdzić na oficjalnej stronie firmy. Jeżeli różnica jest duża, należy podejrzewać, że produkt jest fałszywy.
  8. Na oficjalnej stronie marki zlokalizuj autoryzowane punkty sprzedaży detalicznej. Niektórzy przedsiębiorcy publikują punkty, w których możesz kupić ich markowe produkty. Najczęściej jednak są to sklepy stacjonarne.
  9. Płać bezpiecznym środkiem płatności:

10. Zwracaj uwagę na produkty odnawiane są to towary, który były już wcześniej używane, jednak ze względu na wadę zostały zwrócone przez pierwszego kupca, naprawione oraz powtórnie sprzedane. Mogą różnić się od nowych produktów skróconym okresem trwania rękojmi. Przed zakupem ich cenę warto porównać z oryginalnymi produktami.

CO ZROBIĆ W SYTUACJI, GDY KUPIŁEŚ PODRABIANY PRODUKT?

SKARGI POLSKICH KONSUMENTÓW

 

Skip to content